چهره سازی

چهره سازی یکی از رشته‌های زیر گروه هنر از شاخه کاردانش است که علاوه بر داشتن دروس عمومی و پایه، دارای دروس مهارتی متنوعی است و فراگیران، اصول و مبانی لازم برای ورود به این رشته و گرایش‌های تخصصی مربوطه را کسب می‌کنند.

چهره سازی

سطح آموزشی مهارت‌ها

منظور از برنامه درسی رشته چهره‌سازی، تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که بتواند توانایی طراحی چهره، تصویرسازی کتاب، طراحی تصاویر متحرک را داشته باشد و کمبود محسوسی را که در این زمینه در کشور وجود دارد، جبران کند.

در این رشته هنرجویان با اصول طراحی عمومی، طراحی چهره، نقاشی چهره، شناخت اجزای صورت، تکنیک‌های طراحی، نحوه قلم‌گذاری و شناخت رنگ‌ها آشنا می‌شوند و با اتکا به قدرت طراحی اجسام و عناصر بی‌جان و جان‌دار می‌توانند از چهره‌های مختلف در کادرها و فضاهای مناسب با استفاده از تکنیک و ابزارهای گوناگون نقاشی کنند.

چهره سازی

آینده تحصیلی و شغلی رشته چهره سازی

فارغ‌التحصیلان این رشته در زمینه‌های زیر می‌توانند فعالیت کنند:

۱ـ خالق آثار هنرهای تجسمی و فعالیت در گالری‌های هنری

۲ـ آموزش نقاشی

۳ـ تصویرساز کتاب

۴ـ طراح تصاویر متحرک

۵ـ طراح تابلوهای تبلیغاتی

۶ـ مسئول واحد هنر در دستگاه‌های مربوطه

۷ـ نقاش زیباساز شهرها(فضای بیرونی) و همکاری با سازمان‌ زیباسازی شهرداری‌ها

۸ـ نقاش زیباسازی داخل ساختمان(فضای درونی)

۹ـ مرمت کار آثار نقاشی

۱۰ـ طراح نقش پارچه

۱۱ـ طراح نقوش روی سفال و چینی و سرامیک

۱۲ـ نقاش صحنه‌های نمایشی (سینما ـ نمایش)

هدف از طراحی رشته‌های کاردانش تأمین نیاز بازار کار و نیروی کار ماهر است و فارغ‌التحصیلان این رشته مستقیماً می‌توانند وارد بازار کار شوند، اما اگر دانش‌آموختگان این رشته تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند، پس از اخذ دیپلم حرفه‌ای می‌توانند برای ادامه تحصیل در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و علمی ـ کاربردی در رشته‌های نقاشی، گرافیک، عکاسی، صنایع دستی و… ادامه تحصیل بدهند.

چهره سازی

مهارت های لازم برای رشته چهره سازی

طراحی عمومی

طراحی چهره

نقاشی چهره