پخش فیلم ۲۳ نفر

نوشته شده در 1 ژانویه 2020 / توسط فرهنگ سازان معاصر

اکران فیلم« ۲۳ نفر» با حضور کارگردان فیلم در روز ۹ دی

هم زمان با روز ۹ دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت، نجف آباد میزبان پخش فیلم ۲۳ نفر با حضورکارگردان فیلم مهدی جعفری بود.
در این مراسم که به همت موسسه فرهنگی هنری فرهنگ سازان معاصر و سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری نجف آباد و با حضور و استقبال گسترده مردم در سالن شهروند فرهنگسرای خارون برگزار شد، در ابتدا مهدی جعفری گفت: نجف آباد زادگاه هنری من است و بسیار به این شهر احساس دین دارم و زندگی هنری من در این شهر شکل گرفت.
ایشان در ادامه ضمن ادای احترام به دفاع مقدس و جنگ افزود: من به خاطر تولد در اهواز جنگ را با جان و دل حس کردم و این در ذهن من بود تا بالاخره این فیلم را ساختم.
وی در پایان ضمن اشاره به مفاخر و هنرمندان نجف آباد گفت: این شهر از ابتدا تا کنون شهر فرهیختگان و هنرمندان بسیاری بوده است و امیدورام هنر همچنان در این شهر جریان داشته باشد و ما شاهد ظهور هنرمندان در عرصه های مختلف باشیم.
در پایان این مراسم از این هنرمند نجف آبادی توسط شهردار، فرمانده لشکر زرهی ۸ نجف اشرف، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان، اعضای شورای شهر، مدیر موسسه فرهنگی هنری فرهنگ سازان معاصر، تقدیر و تجلیل شد و هدایایی به ایشان اهدا گردید

از ساعت ۱۶دوشنبه ۹ دی ۹۸، سالن کنفرانس دانش فرهنگسرای خارون میزبان نشست تخصصی سینماگران نجف آباد و پخش فیلم تحسین شده ۲۳ نفر با حضور کارگردان، مهدی جعفری بود.
در این نشست جعفری کارگردان فیلم ۲۳ نفر در سخنانی ضمن تشریح مهمترین عوامل پیشرفت در سینمای ایران به بیان فاکتورهای شکل گیری این فیلم، از روند جرقه ذهنی، نگارش فیلم نامه و تهیه و تولید تا اکران آن پرداخت.
عوامل موفقیت کارگردان های سینمای ایران و توجه ویژه به ساخت فیلم کوتاه به عنوان مهمترین ابزار پرورش هنری، لزوم تحصیل و دریافت حس اصیل و هنر فیلم سازی پس از گذراندن دوره های فنی و تخصصی، لزوم پرداخت ویژه به مساله فیلم نامه و تهیه سناریویی حرفه ای و بومی به عنوان پاشنه آشیل هنر سینما در ایران، تلمذ و هنرآموزی غیرمستقیم از روح آثار فاخر سینمای جهان و کارگردانان نامی و تعیین خط مشی کاری در دوران فیلمسازی از مهمترین محورهای این نشست بود.


تجلیل از کارگردان و پخش فیلم
پس از برگزاری نشست تخصصی، از ساعت ۱۸ سالن شهروند فرهنگسرای خارون میزبان تجلیل از کارگردان و پخش فیلم ۲۳ نفر بود. در این تجلیل جعفری در سخنانی پیشرفت هنری نجف آباد به خصوص در عرصه سینما را چشمگیر و خوشایند دانست و از تمامی پیشکسوتان و هنرمندان این عرصه به نیکی یاد کرد.
در این مراسم که مغزی نجف آبادی شهردار نجف آباد، سردار رشیدزاده فرمانده لشکر زرهی هشت نجف اشرف، ، طرقی رییس شورای اسلامی شهر نجف آباد، مهندس پزشکی رییس شورای شهرستان و دبیر شورای اسلامی شهر نجف آباد، مهندس حجتی خزانه دار شورای اسلامی شهر نجف آباد ، مهندس سلیمانی مشاور شهردار نجف آباد، فردوسی مدیر عامل سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری نجف آبادی و رضایی مدیر روابط عمومی ارتباطات بین الملل شهرداری نجف آباد و… حضور داشتند با اهدای لوح یادبود و هدایایی از زحمات و افتخار آفرینی این هنرمند متعهد تجلیل به عمل آمد.
در انتها نیز فیلم تحسین شده ۲۳ نفر در سالن شهروند فرهنگسرای خارون اکران شد.

خلاصه ایی از فیلم : فیلم «۲۳ نفر» با تمرکز بر زندگی ۲۳ نوجوان ایرانی اسیر شده در عراق و بررسی رفتارهای این گروه از زمان اسارت تا پذیرفته شدن درخواستشان، یک طیِ طریق زیبا دوره نوجوانی تا جوانی را نشان می دهد تا آنها «مرد» شوند.
آنچه که در تاریخ درباره ۲۳ نفر آمده، این است: بیست و سه نفر، گروهی از رزمندگان نوجوان ایرانی بودند که در جریان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۶۱ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. این گروه کم سن و سال بین ۱۳ تا ۱۷ سال داشتند، اکثراً از تیپ ثارالله کرمان اعزام شده بودند و اردیبهشت ۱۳۶۱ در مرحله مقدماتی عملیات بیت‌المقدس در مناطق مختلف جبهه اسیر شدند.
صدام پس از آگاهی از این موضوع و دیدن گزارش اسارت قوای ایرانی به دلیل شکست در خرمشهر سعی می‌کند از این ماجرا سوءاستفاده و به نفع خود بهره‌برداری تبلیغاتی کند و دستور می‌دهد که آن‌ها را از بقیه اسرا جدا کنند و به کاخ وی بیاورند.
در دیداری که این نوجوانان با شخص اول کشور عراق صدام حسین داشتند وی سعی می‌کند تا با ناراحت شدن از این موضوع که اینها کودکانی بیش نیستند که به زور به جنگ فرستاده شدند، با آن‌ها احساس همدردی کند و به دختر کوچکش «حلا» می‌گوید که شاخه گل‌هایی را به آن‌ها بدهد و بعد با آن‌ها عکس یادگاری می‌گیرد و می‌گوید که به زودی با موافقت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ آن‌ها را به ایران برمی‌گرداند.
مطبوعات عراق پس از این ماجرا فیلم‌ها و عکس‌هایی از آن‌ها منتشر می‌کنند و در تیتر روزنامه‌های عراق جمله معروف صدام را می‌نویسند: «کل اطفال العالم اطفالنا» همه بچه‌های دنیا بچه‌های ما هستند. این ۲۳ نفر که در موضع انفعالی قرار گرفته بودند اعتصاب غذا می‌کنند تا به جمع دیگر اسیران بازگردند. آن‌ها در نهایت پس از اتفاقات زیادی به خواسته خود می‌رسند ولی تا ۲۶ مرداد ۱۳۶۹ در اسارت می‌مانند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *