سفالگری

سفالگری بی شک یکی از قدیمی ترین هنرها و صنایع بشری است که در مواردی حتی به اعتبار کشف نمونه هایی از آن قدمت و پیشینه تمدنی را هم تعیین کرده اند. اولین نمونه های سفالی مربوط به ۸۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح است که بدون استفاده از چرخ ساخته شده است و در کنار آتش و بدون کوره پخته می شده است.

در بسیاری از موارد انسان اولیه به تقلید از سبدهایی که با استفاده از ترکه نازک درختان ساخته میشده است سفالینه ها را می ساخت و در برخی از موارد از سبدها بعنوان قالب استفاده می کردند.در ۳۵۰۰ق.م چرخ سفالگری ساده ای اختراع می شود که موجب تحولی شگرف در هنر سفال می گردد. پس از آن انواع تکنیکهای تزئین و رویه آرایی مثل نقاشی، حکاکی و برجسته کاری روی سفال به  وجود می آید. پس از کشف چرخ، پیدایش و کاربرد لعاب مهمترین تحول در زمینه سفالگری محسوب می شود. ماده اولیه کار سفالگری گل است که از ترکیب انواع خاکها با آب به دست می آید.

خاکهای مورد مصرف به دو دسته تقسیم می شوند: اولیه مثل کائولین، خاک سفید، و خاک آستون ور که برای ساخت سرامیک به کار می روندو خاکهای ثانویه مثل رس که برای ساخت سفال به کار می رود.

محصولات سفال و سرامیک به طور معمول به روشهای مختلف ساخته می شوند که عبارتند از: روش فشاری، روش ورقه ای، روش لوله ای، روش چرخکاری،روش دوغابی. که روشهای فشاری، ورقه ای، لوله ای بیشتر با مهارت دستان هنرمند و استفاده از قوه ذوق و خلاقیتوی شکل می گیرد

سفالگریآینده تحصیلی و شغلی رشته  سفالگری

ادامه تحصیل در رشته های مهندسی سرامیک ، هنر سرامیک
– ادامه تحصیل در دانشگاه های علمی کاربردی و آموزشکده های فنی و حرفه ای

– دکوراسیون داخلی و خارجی انواع فضاهای معماری با محصولات هنری این رشته
– آموزش تخصصی این هنر در مراکز دولتی ، هنرستان ها و فرهنگ سرا ها
– آموزش در مراکز پیش دبستان

سفالگری

مهارت های لازم برای رشته  سفالگری

طراحی نقوش ختایی و اسلیمی

طراحی نقوش هندسی

سفالگری